26 Aprila, 2025
Aktuelno Društvo

Paučinac uživo prenosio zvučni udar na građane: Sablasno i strašno, kao da je bio nevidljivi tramvaj

Građanski aktrivista iz Novog Pazara Aladin Paučinac sinoć je tokom mirnog protesta u Beogradu i odavanja pošte stradalima na FB-u uživo emitovao trenutak kada je izvršen zvučni udar na građane.

Aladin Paučinac, foto: Privatni arhiv

Paučinac je ubrzo svjedočio o tome šta se dogodilo, ističići da je bilo sablasno i strašno.

“Možda sam ja bio među malobrojnim koji su snimali, nisu stajali mirno. Odjednom se začiuio neki nepoznat zvuk koji je dolazio iz onog pravca (Terazija) zbog čega se narod raznježao. Izgledalo je kao da je bio nevidljivi tramvaj. Ljudi su se uznemirili, pobjegli sa ulice. Baš je bilo onako sablasno i strašno. Niko ne zna o čemu se ardi. čujem da se radi o zvuku za razbijanje demonstracija. Jasno se čuo zvuko koji je dolazio odzgo, kao da će da se desi neka katastrofa”, ispričao je Paučinac u još jednom live obraćanju, odmah nakon udara, kako se sumnja, zvučnog topa.

Trenutak kada je prekinuta petnaestominutna tišina koji je snimio Paučinac širi se društvenim mrežama.

Na društvenim mrežama su se pojavili snimci uz opis da su se pripadnici policije prije zvučnog udara sa tog mjesta brzim koracima povukli pripadnici policije.

https://www.facebook.com/reel/513290981538853

Ministarstvo unutrašnjih poslova i Ministarstvo odbrane Srbije odbacilli su navode da su upotrebili “zvučni top”.

Prema navodima opozicije danas do podnevnih sati je najmanje 700 osoba koje se oko 19 i 05 sati našlo u ulici Kralja Milana kod Beograđanke, zatražilo ljekrasku pomoć.

Više organizacija je potvrdilo da im se javio veći broj građana.

“Našim organizacijama javio se veliki broj građana, uznemireni onim što se desilo 15. marta tokom trajanja 15 minuta tišine koja je počela u 19 sati. Ovo su sumirani utisci i iskustva liudi koji su bili u okolini Slavije. Oni su nam ispričali šta se desilo u trenutku ispaljivanja zvučnog topa”, objavio je Beogradski centar za ljudska prava.

Pozvali su sve građane koji su se zatekli u Ulici kralja Milana u momentu ispaljivanja tzv. zvučnog udara tokom 15 minuta tišine i koji su pretrpeli bilo kakve povrede da im se jave!

“Opišite nam fizičke povrede, ali i psihičke (uznemirenje, panični napad, osećaj straha). Savetujemo da odete kod lekara i uzmete lekarski izveštaj. Opišite nam zvuk koji ste čuli i osećaj. I gde ste tačno bili u tom momentu. Pošaljite nam opis na navedene email adrese”, objavile su Gradjanske Inicijative, CRTA, A11 – Inicijativa za ekonomska i socijalna prava, YUCOM Komitet pravnika za ljudska prava/Lawyers’ Committee for Human Rights, FemPlatz, Beogradski centar za ljudska prava|BCHR.

Više advokata je također najavilo podnošenje prijava i pokretanje sudskoh postupaka u vezi ovog događaja.

M.H.

Povezane vijesti

%d bloggers like this: