Danas je Dan bošnjačke nacionalne zastave
Bošnjaci Sandžaka, Srbije, Crne Gore i dijaspore danas obilježavaju San bošnjačke nacionalne zastave i tim povodom u Sandžaku i zemljama u kojima žive organizira se niz manifestacija i skupova.
Dan bošnjačke nacionalne zastave obilježava se na dan kada je 11. maja 1991. godine u Novom Pazaru osnovano tada Muslimansko nacionalno vijeće Sandžaka (MNVS), kasnije preimenovano u Bošnjačko nacionalno vijeće (BNV).

Predsjednika Bošnjačkog nacionalnog vijeća Fuada Baćićanin je, povodom 11. maja – Dana bošnjačke nacionalne zastave, uputio čestitku:
„Poštovane Bošnjake i Bošnjaci gdje god da ste, gdje god da živite,
Dan bošnjačke nacionalne zastave i 35 godina Bošnjačkog nacionalnog vijeća obilježavamo s ponosom, ali i sa sviješću da identitet koji danas imamo nije došao sam od sebe. On je sačuvan uprkos negiranju, osporavanju i pokušajima da se umanji ili zaboravi.
Zato je ova naša zastava trajni simbol, odgovor i dokaz da postojimo, da trajemo i da ne pristajemo na manje od onoga što jesmo, ponosni na svoju historiju, tradiciju i identitet.
Danas, više nego ikada, važno je da budemo svjesni svoje vrijednosti, da čuvamo svoje ime, jezik i kulturu, jasno, samouvjereno i bez ikakve potrebe da se nekome pravdamo.
Sloboda, dostojanstvo, pobjeda i ponos su na strani istine. Neka nas naša zastava podsjeća na to.
Dragi Bošnjaci, neka nam je sretan Dan bošnjačke nacionalne zastave i 35 godina postojanja Bošnjačkog nacionalnog vijeća.“
M.H.















Najnoviji komentari