Aktuelno Društvo Novi Pazar

Građani odlučni u blokadi smetlišta Golo brdo

Foto: Senad Koničanin

Građani koji od 8. jula ove godine blokiraju put i pristup deponiji Golo brdo kod Novog Pazara danas u prijepodnevnim satima nisu dozvolili kamionima JKP “Gradska čistoća” iz Novog Pazara koji su bili u pratnji policije da priđu toj deponiji.

Oni su nakon okupljanja kod tunela u mjestu Žuće, na magistrali Novi Pazar – granica prema Crnoj Gori još jednom poručili da je deponija zatvorena, a da svaki zlonamjeran pokušaj izazivanja nereda neće proći.

Zatražili su od nadležnih da, ako je imaju, pokažu dozvolu za deponiju istakavši da i oni znaju da je nemaju i da današnji pokušaj prolaska kamiona s policijom predstavlja zastraživanje i pokušaj izazivanja nasilja.

“Neka vide svi građani Novog Pazara ovo i njih čeka u Novom Pazaru kada se supče sa problemom sa kojim ne znaju da se nose. Oni su donosioci odluka, treba da rade za nas, a ne protiv nas i da nam dovode policiju. Upamtite im ovo dobro, danas su tražili incidenta, incident nisu dobili i, ako Bog da neće ga ni dobit. Mi sigurno nećemo popustit”, rekao je Hariz Ibrahimović iz neformalne inicijative Za zdrav Novi Pazar, obraćajući se prisutnima.

Na društvenim mrežama objavljen je video snimak momenta kada je policija legitimisala okupljene mještane.

“Snimak govori sam za sebe, došli su, pitali da li puštamo kamion, rekli smo ne. Uzeli su nam lične karte, zapisali podatke i tablice automobila, kao što rade posljednjih dana. Poruka za sve: Ne plašite se! Pokušaji zastrašivanja neće nas razbiti. Mi smo složni, jaki i sve ide crno na bijelo ,imamo dokaze za svaku riječ. Ne damo Golo brdo”, piše uz taj video snimak.

On je u obraćanju medijima istakao da policija nije pružila asistenciju prilikom pokušaja da lokalne vlasti nastave sa odlaganjem otpada na smetlištu.

“Ovo je provokacija i ovo je njihv način vođenja dijaloga. Ljudi nisu uplašeni, ali mi reagujemo na to jer ovo je opipavanje pulsa. Problem ne žele da riješe dijalogom, već silom. Silom, zloupotrebljavajući našu policiju protiv nas”, kazao je on.

Okupljeni vjernici su na ovom mjestu, na improvizovanom prostoru, obavli džumu namaz (muslimansku obaveznu molitvu petkom), dok je jedna grupa to učinila u obližnjoj džamiju u selu Kožlje.

– Gradski štab za vanredne situacije formirao Stručno – operativni tim
Zaključkom

Gradsig štab za vanredne situacije formiran je danas Stručno-operativni tim, koji će se, između ostalog, baviti zdravstvenim aspektima problema prouzrokovanih situacijom oko deponije Golo brdo.

„Primarni cilj je da zaštitimo zdravlje stanovništva, da delujemo preventivno i kroz uputstva i preporuke mjera koje stanovništvo treba da preduzme u narednom periodu, dok traje aktuelna situacija. Tim čine članovi Zavoda za javno zdravlje i odjeljenja Gradske uprave, u čijem su opisu poslovi u vezi sa mjerama. Cilj je da zaštitimo zdravlje stanovništva u cjelini“, kazao je rukovodilac Odeljenja za vanredne situacije i poslove odbrane Ismail Dupljak.

Kako je navedeno na sajtu Grada Novog Pazara on je podsjetio da je na dijelu teritorije Novog Pazara, neposredno uz deponiju, na snazi vanredna situacija, koja će trajati do potpunog zatrpavanja deponije zemljom.

„Prema informacijama sa terena, sanirano je oko 70 odsto problema i dim je koncentrisan samo na manjem dijelu deponije“, kazao je Dupljak.

Dodaje se da je iz Zavoda za javno zdravlje Novi Pazar iznijet prijedlog mjera koje su usvojene i na kojima će raditi Stručno-operativni tim.

„Jedan od problema odnosi se na izloženost jednog broja građana neposrednoj blizini deponije Golo brdo. U tom smislu, realizovaćemo preventivne preglede stanovništva u ambulantama u Lukarima. Sve ugrožene kategorije — djeca, trudnice, stariji, osobe koje boluju od respiratornih, kardiovaskularnih i drugih hroničnih bolesti — moći će da se jave na preventivne preglede kako bi, ukoliko je potrebno i u skladu sa nalazima, bili upućeni dalje. Pratimo zdravstveno stanje svih kategorija koje eventualno mogu biti povezane sa problemom. Zavod je mere objavio na svom sajtu i mnoge se zapravo odnose na edukaciju stanovništva“, poručila je dr Selma Bihorac iz Zavoda za javno zdravlje.

Požar na smetlištu “Golo brdo, foto: Medin Halilović

Na nesanitarnom smetlištu Golo brdo udaljenim dvadesetak kilometara od Novog Pazara 6. jula je izbio veliki požar koji još nije u potpunosti ugašen.

Povezane vijesti