Protest zbog predstavljanja nacrta Zakona o unutrašnjim poslovima bez učešća OCD
Foto: SNEWS, arhiv
Organizacije civilnog društva okupljene oko EU Resurs centra za civilno društvo u Srbiji izrazile su protest nakon što je vršilac dužnosti sekretara u Ministarstvu unutrašnjih poslova, Veljko Odalović, predstavio nacrt Zakona o unutrašnjim poslovima Odboru za odbranu i unutrašnje poslove Narodne skupštine Republike Srbije.
Kako navode, nacrt zakona nije izrađen u skladu s procedurom koja je formalno još uvijek u toku, a u kojoj su do kraja trebale učestvovati OCD članice neformalne Radne grupe koju je formirao Sekretarijat MUP-a, među kojima je i Institut za istraživanje korupcije Kareja.

Saopštenje je dio aktivnosti u projektu “(NE)RASKIDIVE VEZE POLICIJE I POLITIČKE KORUPCIJE”; koji se
realizuje u okviru projekta „EU Resurs centar za civilno društvo u Srbiji” koji Beogradska otvorena škola sprovodi u partnerstvu s organizacijama civilnog društva.
Podsjećaju da je javnost u septembru 2021. godine burno reagovala na tadašnji nacrt Zakona o unutrašnjim poslovima, nakon čega je ministar Aleksandar Vulin, navodno na molbu predsjednika Aleksandra Vučića, povukao sporni nacrt Zakona o policiji. Dan poslije, Sekretarijat MUP-a uključio je grupu OCD u neformalnu radnu grupu za izradu novog nacrta. Radna grupa je održala oko petnaest sastanaka, posljednji u aprilu 2023. godine, ali je njen rad prekinut nakon tragičnog događaja u OŠ „Ribnikar“.
Dve godine kasnije, u avgustu 2025. godine, Sekretarijat MUP-a pozvao je OCD članice Nacionalnog konventa o Evropskoj uniji (NKEU) za poglavlje 24 na nastavak dijaloga. Sastanci su bili zakazani za 19, 20. i 21. avgust, ali su OCD zatražile odlaganje zbog sezonskih odmora i predložile septembar kao novi termin. Do danas, Sekretarijat MUP-a nije zakazao nove sastanke niti se oglasio, pa su izostale konsultacije i rasprava o nacrtu zakona.
„Ne može se smatrati da je nacrt Zakona o unutrašnjim poslovima urađen u skladu s procedurom koja je na snazi od septembra 2021. godine. Pozivamo MUP da se vrati u postupak izrade nacrta sa OCD i da zakaže konsultacije i diskusiju, a do tada da se uzdrži od predstavljanja nelegitimnog nacrta“, poručuju iz EU Resurs centra.
Projekat „EU Resurs centar za civilno društvo u Srbiji“ realizuje Beogradska otvorena škola u partnerstvu s organizacijama civilnog društva: Novosadska novinarska škola, ENECA, Užički centar za prava deteta, Nova planska praksa, Sigurne staze, Mladi poljoprivrednici Srbije, kao i međunarodnim partnerom – fondacijom Friedrich Ebert Stiftung. Projekat je podržan od strane Evropske unije i traje od 2023. do 2026. godine.
M.H.















Najnoviji komentari