5 Decembra, 2024
Aktuelno Bosna i Hercegovina Društvo Regija

Bosni i Hercegovini odobren kandidatski status za članstvo u Evropskoj uniji

Vijeće općih poslova Evropske unije (EU) odobrio je kandidatski status za Bosnu i Hercegovinu, javlja Anadolu Agency (AA).

Ministri nadležni za evropska pitanja, na sastanku koji je u toku, usvojili su zaključke u kojima se navodi ”da se preporučuje da se Bosni i Hercegovini dodijeli status zemlje kandidata uz potvrdu Evropskog savjeta”.

Premijeri država zemalja članica Evropske unije ovu odluku trebaju potvrditi na sastanku zakazanom za četvrtak, 15. decembra 2022.

Bosna i Hercegovina zahtjev za članstvo u Evropskoj uniji podnijela je 2016. godine.

Bisera Turković: Evropski put nešto što ujedinjuje sve građane BiH

Ministrica vanjskih poslova Bosne i Hercegovine Bisera Turković poručila je danas kako je evropski put nešto što ujedinjuje sve građane Bosne i Hercegovine u nadi za bolje sutra, javlja Anadolu Agency (AA).

Podsjetivši na ranije sastanke i razgovore sa zvaničnicima EU-a i ministrima vanjskih poslova zemalja članica Turković je navela kako je u tim razgovorila podsjećala da je evropski put nešto što ujedinjuje sve građane Bosne i Hercegovine u nadi za bolje sutra.

“Uprkos svim problemima, ovaj mandat završavamo sa ogromnim, historijskim pomakom ka članstvu u EU. To će za državu značiti otvaranje novih kanala saradnje sa EU, novih finansijskih fondova i investicija”, poručila je Turković.

Kako je istakla, u ekonomskog pogledu, investitori iz svijeta će u Bosni i Hercegovini, zemlji kandidatu za EU još jasnije vidjeti pozitivne strane i šansu za napredak i “sa ohrabrenjem i nadom dočekujemo odluku Vijeća”.

“Kandidatski status za Bosnu i Hercegovinu dolazi kao poticaj i priznanje. To je do sada najjasniji signal naših prijatelja da su spremni kada se za to steknu uvjeti primiti Bosnu i Hercegovinu kao ravnopravnog partnera za stolom i člana”, istakla je Turković.

Ispunjeni uslovi

Radio Slobodna Evropa je ranije imao uvid u dokument koji bi trebao biti usvojen na kraju sastanka Savjeta opštih poslova, a u kojem se navodi da u “u trenutnom geopolitičkom kontekstu, Savjet naglašava hitnost da zemlja krene naprijed na svom putu prema EU.”

“Posebno kroz ispunjavanje svih 14 ključnih prioriteta za otvaranje pregovora o pristupanju EU identifikovanih u Mišljenju Evropske komisije o zahtjevu BiH za članstvo u EU koji je Savjet usvojio 2019. godine”, piše u zaključcima.

Evropska komisija je za Bosnu i Hercegovinu u oktobru preporučila status kandidata za punopravno članstvo u EU, uz očekivanje da će se ispuniti osam određenih uslova:

prioritetno usvojiti izmjene u postojećem Zakonu o Visokom sudskom i tužilačkom savjetu

usvojiti zakon o Visokom sudskom i tužilačkom savjetu i usvojiti zakon o sudovima Bosne i Hercegovine

donijeti zakon o sprečavanju sukoba interesa

preduzeti odlučne korake za jačanje prevencije i borbe protiv korupcije i organizovanog kriminala

odlučno unaprijediti rad na obezbjeđivanju efikasne koordinacije na svim nivoima kapaciteta upravljanja granicom, kao i obezbjeđivanju funkcionisanja sistema azila

obezbijediti zabranu torture, posebno uspostavljanjem nacionalnog preventivnog mehanizma protiv torture i zlostavljanja

garantovati slobodu izražavanja i medija i zaštitu novinara, posebno osiguravanjem odgovarajućeg sudskog postupanja u slučajevima prijetnji i nasilja nad novinarima i medijskim radnicima

obezbijediti rezultate u funkcionisanju na svim nivoima mehanizma koordinacije o pitanjima EU, uključujući razvoj i usvajanje nacionalnog programa za usvajanje pravne tekovine EU

Na samitu EU 23. i 24. juna u Briselu lideri država članica EU su pozvali Evropsku komisiju da izradi novi izvještaj o reformskom procesu u BiH, nakon čega bi EU bila spremna da razmotri mogućnost dodjeljivanja statusa kandidata.

Pitanje dodjele kandidatskog statusa za BiH je je pokrenuto nakon što je EU odobrila ovaj status za Ukrajinu i Moldaviju.

Na ovome je insistirala prije svega Slovenija, čiji premijer na samitu u junu nije dozvolio usvajanje paketa zaključaka u kojim je bila obuhvaćena i odluka o Ukrajini i Moldaviji, dok se u poglavlju Zapadnog Balkana ne uvrsti konkretnija rečenica što se tiče kandidatskog statusa za BiH.

Povezane vijesti

%d bloggers like this: