16 Marta, 2025
Aktuelno Društvo Regija

MFRR i SafeJournalists hitno pozivaju da se prestane sa targetiranjem i zastrašivanjem novinara

Partneri platforme Media Freedom Rapid Response (MFRR), zajedno sa SafeJournalists mrežom (SJN), najoštrije osuđuju eskalirajuće i sistematske napade na novinare i nevladine organizacije u Srbiji, gdje se, kako navode u reagiranju, nasilje, opstrukcija i zastrašivanje tolerišu i vrše od strane najviših nivoa vlasti.

Poslije smrtonosnog urušavanja krova novosadske željezničke stanice 1. novembra 2024. godine, novinari su se našli pod neprihvatljivim pritiskom dok su izvejštavali o tragičnoj priči i protestima koji su uslijedili. Većina incidenata prijavljenih na platformi Mapping Media Freedom Response su slučajevi verbalnog zlostavljanja i fizičkih napada na novinare i medijske radnike. Od 22 incidenta dokumentovanih između novembra 2024. i februara 2025. godine, pet napada inicirali su državni zvaničnici, uključujući predsjednika Srbije Aleksandra Vučića i vladajuću Srpsku naprednu stranku.

Neki od najtežih napada su prijetnje smrću upućene Ani Lalić Hegediš, izvršnoj direktorki Nezavisnog društva novinara Vojvodine (NDNV), na njenoj Fejsbuk stranici u novembru 2024. NDNV je 17. januara 2025. godine, u čije je prostorije nedavno provaljenoprijavio da je policija nasilno izbacila petoro novinara kako ne bi ušli u zgradu Gradske kuće u Novom Sadu.

Podsječa se da je dana 15. februara 2025. Ksenija Pavkov, novinarka N1, dobila je prijetnje smrću i zlostavljana je dok je izvještavala o mitingu SNS u Sremskoj Mitrovici. Privatno obezbjeđenje Skupštine grada Novog Sada je 24. februara 2025. godine – po nalogu predsjednice Skupštine Dine Vučinić – izvršilo pretres novinara, ograničilo im kretanje i zaključalo ih u prostoriju za medije do kraja konferencije.

“Naše organizacije dodatno izražavaju zabrinutost zbog upada koje je srpska policija sprovela nad nevladinim organizacijama (NVO) koje se kritički odnose prema vladi, a koje su izvedene 25. februara 2025. godine. Vlada je dešavanja u zemlji prikazala kao „obojenu revoluciju”, pri čemu su nevladine organizacije navodno plaćene od strane stranih država da destabilizuju zemlju”, piše u saopštenju.

Predočava se da je Centar za istraživanje, transparentnost i odgovornost (CRTA), koji je osnivač veb portala za provjeru činjenica Istinomer-a, važnog izvora provjerenih informacija za građane Srbije, našao se među organizacijama u koje je izvršen upad bez naloga.

“Ovi upadi, zasnovani na neproverenim tvrdnjama pojedinaca u vladi SAD o navodnoj zloupotrebi sredstava USAID-a, znače novi nivo zastrašivanja onih koji istinito izveštavaju, a medijske kuće i medijske nevladine organizacije potencijalno su sledeće mete”, ocjenjuje se i dodaje da su ovakvi postupci jasno kršenje slobode medija i slobode izražavanja.

Kako je ukazuje ovi postupci odražavaju institucionalizovan pejzaž u kojem se nasilje nad novinarima i aktivistima toleriše i podstiče zvaničnom retorikom koja neprestano prikazuje medije i nevladine organizacije kao neprijatelje države.

MFRR i SJN pozivaju vlasti da se uzdrže od napada na medije i nevladine organizacije i da prestanu da podstiču neprijateljstvo, kako bi spriječili dalje pogoršanje bezbjednosti novinara. Dole potpisane organizacije takođe pozivaju na temeljnu i nezavisnu istragu o svakom pojedinačnom slučaju nasilja nad pripadnicima medija, uključujući i ono koje su navodno počinile policijske i privatne bezbednosne agencije.

“U ključnom trenutku, kada su istina i tačno izvještavanje važniji nego ikad, MFRR i SafeJournalists mreža nastaviće da pomno prate dešavanja u Srbiji i biti u punoj solidarnosti sa srpskim civilnim društvom i novinarima koji su na meti zbog istinitog izveštavanja”, poručuju potpisnice Evropska federacija novinara (EFJ), Evropski centar za slobodu štampe i medija (ECPMF), Osservatorio Balcani Caucaso Transeuropa (OBCT), ARTICLE 19 Evropa, Free Press Unlimitet, Međunarodni institut za štampu (IPI), SafeJournalists mreža, Udruženje novinara Kosova, Udruženje novinara Makedonije, Udruženje BH novinari, Hrvatsko novinarsko društvo, Nezavisno udruženje novinara Srbije, Sindikat medija Crne Gore.

Povezane vijesti

%d bloggers like this: