Aktuelno Politika Srbija

Prijedlog zakona za ukidanje Srpsko-ruskog humanitarnog centra

Poslaničke grupe PSG-SDA Sandžaka, Partija za demokratsko djelovanje i Zeleno-levi front podnijele su u Narodnoj skupštini Republike Srbije prijedlog zakona kojim se stavlja van snage Zakon o potvrđivanju sporazuma između Vlade Srbije i Vlade Ruske Federacije o osnivanju Srpsko-ruskog humanitarnog centra.

U obrazloženju se navodi da za 13 godina postojanja ne postoje nedvosmisleni dokazi da je funkcionisanje centra bilo u interesu građana Srbije, niti da je učestvovao u intervencijama tokom elementarnih nepogoda.

S druge strane, dosadašnje djelovanje centra povezano je sa brojnim spornim pitanjima – od transparentnosti rada i finansiranja, do upitne političke i bezbjednosne uloge u Srbiji i regionu. Posebnu zabrinutost izazivale su inicijative da se centru i njegovom osoblju dodijeli diplomatski status i imunitet, što nije uobičajena praksa za humanitarne misije.

Domaći i međunarodni eksperti više puta su upozoravali da ovakvi centri mogu biti zloupotrijebljeni za obavještajni rad i političku destabilizaciju, naročito imajući u vidu da se nalaze u blizini strateški važnih lokacija. Dodatne sumnje pojačala su saznanja istraživačkih novinara da su pojedinci povezani sa ruskim obavještajnim službama i paramilitarnim organizacijama na teritoriji Srbije obučavali ljude za izazivanje nereda tokom izbora u Moldaviji i Rumuniji.

Predlagači smatraju da bi stavljanje van snage ovog zakona otklonilo sve sumnje i omogućilo uspostavljanje punog suvereniteta Srbije, a istovremeno olakšalo evropski put zemlje, budući da je centar bio tema brojnih izvještaja Evropske komisije i drugih institucija EU.

U saopštenju Pokreta slobodnih građana (PSG) se naglašava da je, imajući u vidu rastuće izazove u oblasti odbrane od elementarnih nepogoda, svrsishodnije da se budžetska sredstva usmjere na jačanje ljudskih i tehničkih resursa i unapređenje sistema civilne zaštite.

M.H.

Povezane vijesti