16 Marta, 2025
Aktuelno Društvo Novi Pazar Zdravlje

U Domu zdravlja Novi Pazar slali pacijente da kupuju penicilin, direktor tvrdi da je povremena nestašica

Na Dječjem dispanzeru Doma zdravlja Novi Pazar prethodnih dana nisu imali injekcije sa penicilinom i upućivali su roditelje pacijenata da sami kupuju ampule kako bi mogli da daju propisanu terapiju ili da, kao zamjenu, nabave sirup, tvrde za SNEWS građani. Nadležni odgovaraju da je bilo samo povremene nestašice, da nisu oni odgovorni i da se radi o centralizovanim javnim nabavkama.

V.d. direktora Doma zdravlja Novi Pazar dr Ervin Ćorović u odgovoru na pitanja naše redakcije navodi da u cijeloj zemlji postoji nestasica određenih penicilinskih preparata i prema obavjestenjima od strane Republičkog fonda za zdravstvenu organizaciju (RFZO), (jer se, kako predočava, radi o centralizovanoj javnoj nabavci za sve zdravstvene ustanove) očekuje se normalizacija snabdjevanja u narednim danima.

Čorfović je odbacio odgovornost ustanove na čijem je čelu i tvradi da danas 6. februara, na Dječjem dispanzeru imaju injekcije sa penicilinom.

“I u Domu zdravlja je bilo povremene nestasice određenih preparata penicilina za koje nije odgovaran Dom zdravlja jer se radi o centralizovanim javnim nabavkama, ali zahvaljujući angažmanu menadžmenta trenutno u Dječjem dispanzeru imamo svu ampularnu terapiju za pacijente za koje postoje medicinskeindikacije za takvom vrstom terapije, a i u slučaju da je nema postoje adekvatne zamjene tako da pruzanje zdravstvene zastite i adekvatno liječe+enje takvih pacijenata apsolutno nije ugroženo”, naveo je Ćorović, napomenuvši da se lijek penicilin propisuje samo i isključivo za lijenje bakterijskih infekcija koje su osjeljive na penicilin i to nakon urađenog antibiograma.

Građani koji su se obratili redakciji SNEWS-a sa navodima da penicilina za djecu pacijenjte nema već mjesec dana i da im da “sami kupuju” govore medicinski radnici Doma zdravlja.

“Jednostavno nema penicilina te ga zato ne prepisuju. Daju sirupe. Bolnica ima. Dom zdravlja nema. Nekad injekcija ubrzava lijecenje. Kakvi crni sirupi, deset dana liječim dijete. Zvao sam direktora, glavnu sestru, niko se ne javlja”, kazao je građanin ističući da ogorčen ovakvim odnosom Doma zdravlja u Novom Pazaru prema pacijentima, djeci pogotovo.

Izvor SNEWS-a iz novopazarskog Doma zdravlja je potvrdio da u posljednja tri dana nema injekcija s penicilinom u toj zdravstvenoj ustanovi, odnosno da ga građani kupuju u obližnjim apotekama i donose kako bi primili terapiju. Smatra i da se nabavlja na Kosovu.

“Istina je da penicilina nema zadnja tri dana jer je deficitaran, nema ga nigdje u Srbiji da se kupi kao ni u Makedoniji. Valjda se nalazi na Kosovu”, naveo je on.

Građani tvrde i da su se kof farmaucetskih firmi raspitivali da li imaju penicilina

U reakcijama na društvenim mrežama građani izražavaju nepovjerenje prema ovoj zdravstvenoj ustanovi i ovako komentarišu:
“Lično sam prije neki dan bio. Nisu imali penicilin. Jučer nisu imali. Ne znam čemu ovo podučavanje za nivo srednje medicinske skole, kad je potreban penicilin.
Nama je bio potreban. Nije imao. Dobio sam sirup. Neki Pancef, što usporava i otežava liječenje. Dozvolili su da ostanu bez najobičnijih injekcija”.
“U bolnicama ga nema, a u apotekama ga ima. Kako to?”,
” Vi nemate ništa samo lažete narod”,
“Odavno sam digla ruke od izabranog ljekara, jer nemam šta da tražim. Nema termina kod fizijatra,nema term.kod bilo kojeg specijaliste. Šta god mi treba,sve privatno plaćam”.

– Zašto osigurani da plaćaju već (u)plaćeno?

Zbog nejasnoća u javnosti, kod onih građana kad u momentu zatraže medicinsku pomoć moraju sami da plaćaju i kupuju lijekove, pitali smo zbog čega je došlo do ove situacije da su “pacijenti, u praktičnom smislu, ostali bez prava na zdravstvenu zaštitu i prinuđeni da se sami snalaze za penicilin kupovinoom ampula i ostalih sredstava za primanje terapije”.

Prema riječima Ćorovića što se tiče “DZ Novi Pazar posjeduje svu terapiju i pruža sve usluge propisane Zakonom za obavezne vidove zdravstvene zaštite na osnovu ugovora sa RFZO-om”

SNEWS je tražio i odgovor na pitanje “Koju sve vrstu medikamenata, sredstava i/ili lijekova i ostalog za pripanje propisane terapije koja je na pozitivnoj listi (besplatna ili se u manjem dijelu vrijednosti plaća) su u posljednjih mjesec dana, pacijenti koji su se za medicinsku pomoć obratili Domu zdravlja Novi Pazar, bili prinuđeni da je sami kupuju i donose kako bi primili terapiju”, “Kako glasi lista od 10 najčešće terapijskih lijekova (besplatnih) koje se u Domu zdravlja Novi Pazar, Dispanzeru za djecu i Službi hitne medicinske pomoći, po propisanim protokolima redovno daju pacijentima?”.

Lista A. Lijekovi koji se propisuju i izdaju na obrascu ljekarskog recepta sa cijenom lijeka na veliko, za pakovanje

Također je zatražen da predoče da li imaju i ako imaju kako glasi obaveza postupanja prema pacijetima u cilju refundacije troškova za nabavljenu terapju sa pozitivne liste (besplatno) koju u datom momentu potrebnom za davanje u obliku terapije Dom zdravlja Novi Pazar nema na raspolaganju, kako glasi pozitivna lista (besplatnih) lijekova i ostalih sredstava koje je Dom zdravlja u obavezi da daje pacijentima sa ovjerenom zdravstvenom knjižicom, pružajući im medicinsku pomoć i zdravstenu zaštitu.

Deset ampula Longacefa košta 4.249 dinara. Jedan od najčešćih lijekova za koji u novopazarskom Domu zdravlja šalju pacijente da ga kupuju, ne ukazujući da “postoje gotovo isti (zamjena) samo sa druggim nazivom i znatno jeftiniji” Primjenjuju se u toku ambulantnog odnosno bolničkog liječenja u zdravstvenim ustanovama. Longacef je prašak za injekciju, odnosno infuziju. Isključivo se nabavlja pakovan u ampule. Ima široku upotrebu kod infekcija koje su uzrokovane mikroorganizmima. Foto: N.R.
Azaran je zamjena za Longacef, a deset ampula košta oko 1.500 dinara ili tri puta jeftinije

Nije odgovoreno na pitanje kako glasi lista lijekova i ostalih sredstava koje pacijneeti sa ovjerenom zdravstvenom knjižicom da bi primili propisanu terapiju moraju sami da je nabave i donesu kako bi primili propisanu terapiju u nekoj od službi Doma zdravlja Novi Pazar, kao i da li se ljekari da pored prepisanog lijeka koji se kupuje, u slučaju da ga nema u slobodnoj prodaji, pacijentu dun da predoče zamjenu – drugi lijek i njegov naziv?

Lista A1. Lijekovi koji se propisuju i izdaju na obrascu ljekarskog recepta, a koji imaju terapijsku paralelu (terapijsku alternativu) lijekovima u Listi A, sa cijenom lijeka na veliko za pakovanje

“Što se tiče pitanja o listama lijekova, sve informacije o listama lijekova i sadržaju istih, možete vidjeti na sajtu RFZO-a, gdke i mi preuzimamo informacije. Za sva ostala pitanja, možete se obratiti RFZO-u i nadležnom Ministarstvu zdravlja Republike Srbije”, napisao je vd direktor Doma zdravlha u Novom Pazaru Ervin Ćorović.

Pored Doma zdravlja u Novom Pazaru redakcija SNEWS-a će RFZO i Ministarstvu zdravlja sa pitanjama na koja nismo dobili odgovore, a u opštem javnom interesu uputiti zahtjev za pristup informacijama od javnog značaja.

M.H.

Povezane vijesti

%d bloggers like this: