5 Decembra, 2024
Aktuelno Crna Gora Društvo Regija Sandžak Srbija

Za Dan Sandžaka niz kulturnih događaja

Nizom skupova i kulturnih događaja biiće obilježen 20. novembar, Dan Sandžaka.

Dan Sandžaka Bošnjaci i svi građani Sandžaka obilježavaju kao zvanični blagdan Bošnjaka u Srbiji i Crnoj Gori, a proslavlja ga i sandžačka dijaspora širom svijeta.

Raznim kulturnim događajima i skupovima, organizirah od strane različitih ustanova i organizacija 20. novembar – Dan Sandžaka biće obilježen u gotovo svim sandžačkim mjestima kao i u sandžačkoj dijaspori.

Bošnjačko nacionalno vijeće (BNV) je najavilo da u srijedu, u Glavnom uredu u Novom Pazaru, organizira 15. sandžačke književne susrete (SAKS 2024) i promociju knjige “Iza kućnog praga”, Sandžačka poezija egzila, autora Hoda Katala.

Kulturni centar Novi Pazar u utorak, 19. novembra organizuje okviru Antologije savremene poezije Bošnjaka Sandžaka prirediće promocoju knjige Almira Zalihića, a tokom 4. međunarodnog festivala folklora u novopazarskom Domu omladine održat će se Radionica sandžačkih narodnih igara.

Na Dan Sandžaka u KC Novi Pazar biće tribina “Muzika sandžačkih Bošnjaka” i koncert narodnih igara i pjesama.

Može biti slika sljedećeg: 8 ljudi i tekst

Muzej Ras i Istorijski arhiv Ras.povodom 20. novembra – Dana Sandžaka, poziva na svečano otvaranje izložbe “Sjećanje na ZAVNOS – vizija slobode i jedinstva”, koju zajednički priređuju u utorak 19. novembra, od 12 sati na Žitnom trgu.

U Prijepolju 21. novembra biti otvorena izložba slika “Sjenica 2024” i održan javni čas “Sevdalinka i balada Hasanaginica” u nastavi na bosanskom jeziku . Isti događaji će organizovati narednog dana, u petak, u Novom Pazaru.

Odluku da se 20. novembar proglasi nacionalnim praznikom sandžačkih Bošnjaka donijelo je Bošnjačko nacionalno vijeće (BNV) 2005. godine, a tu odluku verifikovao je i tadašnji Savjet za nacionalne manjine Republike Srbije.

U znak sjećanja na 20. novembar 1943. godine, kada je u Pljevljima održana osnivačka sjednica Zemaljskog antifašističkog vijeća narodnog oslobođenja Sandžaka (ZAVNOS) ovaj datum se obilježava već 19 godina.

Zastava sandžačkih Bošnjaka je i zvanični nacionalni simbol Bošnjaka u Srbiji i Crnoj Gori, foto: SNEWS, arhiv

Bošnjački historičari smatraju da je tog dana u ratnim uslovima započeta autonomija Sandžaka, jer su na osnivanju ZAVNOS-a izabrane Narodna skupština i Vlada Sandžaka sa sedam ministarstava.

Prije 81 godinu, tačnije 20. novembra 1943. god., na Prvom zasjedanju Sandžačkog antifašističkog vijeća Sandžaka (ZAVNOS-a) između 252 prisutna delegata, izabran je Izvršni odbor ZAVNOS-a koji je brojao 62 člana. Među izabranim vjećnicima bilo je pripadnika svih sandžačkih nacija i vjera, a prvi put u historiji ovih naroda, na javne funkcije, izabrano je pet žena.

U Novom Pazaru, Sjenici i Tutinu, kao i još nekim mjestima u Sandžaku 20. novembar je za Bošnjake neradni dan, a na zgradama lokalne samouprave, opštinskih ustanova i preduzeća i škola je istaknuta bošnjačka nacionalna zastava.

M. H.

Povezane vijesti

%d bloggers like this: