15 Januara, 2025
Aktuelno Društvo Globus Nauka i tehnologija Zdravlje

Naučnici razvili tehnologiju za vraćanje ćelija tumora u normalne ćelije

Istraživači u Koreji došli su do revolucionarnog otkrića u liječenju raka. Umjesto da se fokusiraju na ubijanje stanica raka, što često dovodi do štetnih nuspojava, pronašli su način da ih vrate u zdravo stanje.

U revolucionarnom napretku u liječenju raka, istraživači Korejskog naprednog instituta za znanost i tehnologiju (KAIST) razvili su metodu transformacije stanica raka debelog crijeva u stanice normalne slične, nudeći sigurniju alternativu tradicionalnim terapijama, prenosi se na stranici za nauku i tehnologiju Hashem Al-Ghaili koja ima preko 34 miliona pratitelja.

Predvođeni profesorom Kwang-Hyun Choom s KAISTOvog odjela za bio i inženjering mozga, ovim inovativnim pristupom izbjegava se uništenje stanica raka, smanjujući rizik od teških nuspojava i ponavljanja.

Koristeći računalni „digitalni blizanac“ model genskih mreža, istraživači su utvrdili molekularne prekidače koji reguliraju diferencijaciju stanica. Aktiviranjem ovih glavnih regulatora, tim je uspješno pretvorio stanice raka u normalna stanja u laboratorijskim i životinjama .

Ovaj pristup, nazvan “reverzibilnom terapijom raka”, mogao bi revolucionirati onkologiju rješavanjem glavnih uzroka raka, istovremeno minimizirajući kolateralnu štetu zdravim. Iako se prvotno istraživanje fokusiralo na rak debelog crijeva, tehnologija ima potencijal da se prilagodi drugim tipovima raka, pružajući nadu za sigurnije i učinkovitije liječenje raka.

Koristeći digitalni model genske mreže u normalnim ćelijama identificirali su ključne molekule koje kontroliraju diferencijaciju stanica, proces kojim stanice postaju specijalizira. Suzbijajući ove molekule u stanicama raka debelog crijeva, uspješno su ih transformirali natrag u normalno stanje, učinkovito uklanjajući prijetnju rakom bez uništavanja staničnog materijala.

– Nada za manje štetne tretmane u budućnosti

Pojašnjava se da je ovaj inovativni pristup testiran digitalno, kroz molekularne eksperimente, i kod miševa, uz obećavajuće rezultate. Istraživači vjeruju da ovo otkriće otvara nove mogućnosti za terapiju raka, gdje cilj nije samo ubiti stanice raka, već i vratiti ih u prvobitnu zdravu funkciju. To bi moglo dovesti do tretmana s manje nuspojava i poboljšanih ishoda pacijenata.


Tim je svojim programom digitalnog modeliranja koristio i za identifikaciju sličnih molekula u mišjem mozgu, sugerirajući da se ova tehnika može primijeniti i na druge vrste raka. Ovo otkriće ne samo da nudi novi pogled na liječenje raka, već pruža i snažan alat za razumijevanje složenih procesa uključenih u razvoj stanica i diferencijaciju. Sposobnost manipuliranja ovim procesima mogla bi imati dalekosežne implikacije na regenerativnu medicinu i druga područja.

Dok je istraživanje još uvijek u ranoj fazi, predstavlja značajan korak naprijed u borbi protiv raka, pružajući nadu za učinkovitije i manje štetne tretmane u budućnosti. Istraživači su optimistični kako će njihovi nalazi utrti put novoj eri terapije raka, gdje je fokus na vraćanju zdravlja, a ne jednostavno uništavanju bolesti. Ovaj pristup bi potencijalno mogao transformirati način na koji liječimo rak, što dovodi do boljih ishoda i poboljšane kvalitete života pacijenata diljem svijeta.

Study: https://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/advs.202402132

Izvor i foto: Hashem Al-Ghaili

Povezane vijesti

%d bloggers like this: