SDA Sandžaka: Vlada Srbije da hitno naloži gašenje požara deponije iz vazduha
Požar na divljoj deponiji “Golo brdo” koji je izbio nakon eksplozije u subotu,19. jula 2025., foto: PrtSc FB
Stranka demokratske akcije (SDA) Sandžaka zatražila je od Vlade Srbije da požar na divljoj deponiji “Golo brdo” ugasi rasploživim sredstvima iz vazduha.

Iz ove bošnjačke političke stranke u reagiranju navode da požar ugrožava živote i zdravlje ljudi i životnu sredinu na širem području Novog Pazara i Tutin a i da Vlada Republike Srbije i lokalna samouprava u Novom Pazaru nose odgovornost za aktuelnu sigurnosno-ekološku krizu izazvanu požarima na deponiji Golo brdo.
“SDA Sandžaka zahtjeva od Vlade Republike Srbije da hitno naloži efikasno gašenje ovog požara raspoloživim sredstvima iz vazduha”, istaknuto je u saopštenju.
Ocjenjuje se da kontinuiranom pojavom požara na deponiji Golo brdo ova krizna situacija sve više eskalira ugrožavajući živote i zdravlje ljudi i životnu sredinu na širem području Novog Pazara i Tutina.
Podsjećaju da je nova skupštinska većina u Novom Pazaru poništila Skupštinsku odluku SDA Sandžaka, projekat i ugovor iz 2007/2008. godine koji je podrazumijevao zatvaranje deponije Golo brdo ili njeno saniranje.
“Požar deponije postaje objektivna prijetnja po živote, imovinu i zdravlje građana Sandžaka, posebno mještana Golo Brdo u blizini deponije, koji godinama bespomoćno žive u opasnosti”, naevedeno je iz SDA Sandžaka.
Nakon velikog požara koji je 6. jula izbio na nesanitarnom smetlištu “Golo brdo” na davedesetak kilometara od Novog Pazara, u subotu, 19. jula je,najvjerovatnije usljed koncentracije metana, došlo do eksplozije, požara i formiranja velikog oblaka dima na tom području.
Lokalni zvaničnici su najavili da bi požar na smetlištu, zatrpavanjem zemljom, mogao biti ugašen za 12 do 15 dana.
Od 8. jula mještani okolnih sela uz podršku građana blokiraju pristup kamionima sa smećem nesanitarnoj deponiji “Golo brdo”, zahtjevajući da ona bude zatvorena i sanirana.
M.H.















Najnoviji komentari