Aktuelno Politika Sandžak Srbija Vremeplov

SDA Sandžaka obilježava 33. godišnjicu

Stranka demokratske akcije (SDA) Sandžaka u subotu, 29. jula 2023. godine, obilježava 33. godišnjicu rada i djelovanja stranke.

SDA Sandžaka će, kako je najavljeno, godišnjicu obilježiti sjednicom Glavnog odbora.

Tada kao dio SDA za bivšu Jugoslaviju s centralom u Sarajevu, kao prva bošnjačka i sandžačka politička organizacija poslije Drugog svjetskog rata, SDA Sandžaka je osnovana je 29. jula 1990. godine na Gradskom stadionu u Novom Pazaru, gdje je prisustvovalo preko 40.000 ljudi.

Na osnivačkoj skupštini pored rahmetli Alije Izetbegovića, predsjednika SDA i kasnije prvog predsjednika Republike Bosne i Hercegovine, prisustvovali su brojni intelektualci sa prostora bivše Jugoslavije.

Osnivač i predsjednik SDA Sandžaka, Sulejman Ugljanin je tada poručio da Bošnjaci (Muslimani) ostaju da žive u Sandžaku i da demokratija mora pobijediti.

“Mi živimo ovdje, nismo mi ovdje privremeno. Oni koji su naše ime izostavili iz Ustava vjerovatno su mislili da ćemo otići odavde. Ali neka znaju za ubuduće: Ostajemo u ovoj zemlji koja nas je ishranila i pripadamo samo njoj. Od iste smo vode i minerala od kojih je i ova zemlja Sandžaka i samo su nam njeni plodovi slatki”, poručio je tada Ugljanin.

SDA Sandžaka je parlamentarna stranka od svog osnivanja i u Srbiji je danas registrovana kao politička organizacija bošnjačke nacionalne zajednice.

Nastala je kao nacionalni pokret sandžačkih Bošnjaka i osnivač je Bošnjačkog nacionalnog vijeća (BNV) i niz humanitarnih, sportskih, kulturnih organizacija i ustanova na području Sandžaka i dijaspore.

Pored političkog djelovanja, kao nacionalni pokret SDA Sandžaka je upamćena po tome što je jedina od aprila 1991. godine, svim vojnim obveznicima koji su se odazvali na njen da ne učestvuju u rat na prostoru bivše Jugoslavije obezbijedila nastavak školovanja na prestižnim univerzitetima ili zaposlenje u inostranstvu i finansirala siguran prijevoz.

Tokom rata u Bosni, 1992. do 1996. godine, SDA Sandžaka je organizovala prihvat i zbrinjavanje hiljada izbjeglih i prognanih Bošnjaka iz Istočne Bosne, a tokom policijske torture i državne represije devedesetih mirnim sredstvima zalagala se za ljudska prava.

SDA Sandžaka, pogotovo među bošnjačkim stanovništom, kao stranka desnog centra je protivnik velikosrpske politike i za to se decidno zalaže.

SDA Sandžaka je pune 33 godine kontinuirano izložena pritiscima. Rukovodstvo, članovi i simpatizeri SDA Sandžaka preživjeli su različite vrste fizičkog, pravnog i političkog nasilja. Ne postoji represivna mjera koja nije primijenjena protiv ove stranke, njenog rukovodstva, njenih članova i simpatizera. Paralelne strukture vlasti i danas imaju isti cilj da sklanjanjem SDA Sandžaka sa političke scene trajno zatvore bošnjačko i sandžačko pitanje.

“SDA Sandžaka je danas moderna demokratska politička Stranka, koja jeste respektabilan politički faktor te aktivni učesnik svih važnih društvenih i političkih procesa. Svojim unutrašnjim uređenjem i djelovanjem, te svojom programskom i ideološkom stabilnošću SDA Sandžaka ima potencijala i kapaciteta da utiče na prilagođavanje političkog sistema potrebama građana Sandžaka ali i da bude brana svakoj politici koja zagovara fašizam, socijal-rasizam i vjerski šovinizam”, naveli su iz SDA Sandžaka.

Povezane vijesti

%d bloggers like this: