26 Aprila, 2024
Aktuelno Društvo Sandžak Srbija

Održan sveopšti sabor Islamske zajednice Srbije, zbog jedinstva zakazani izbori na svim nivoima

U novopazarskoj “Stambol džamiji”, uz prisustvo muftija, glavnih imama, imama, mualimama, predsjednika medžlisa i džematskih odbora s područja centralne Srbije i Sandžaka u nedjelju je nakon jacije namaza održan sveopšti sabor Islamske zajednice Srbije (IZS).

Na saboru je jednoglasno donesena Odluke o raspisivanju izbora na svim nivoima u Islamskoj zajednici Srbije, usvojen je Pravilnik o izborima u Islamskoj zajednici Srbije i imenovani su članovi Centralne izborne komisije.

Kako je predočeno, izborni proces na svim nivoima u Islamskoj zajednici Srbije počeće 3. februara ove godine, a prva glasanja u džematskim odborima biće 10. februara. Nakon toga će po automatizmu biti nastavljeni izbori u medžlisima, saborima, mešihatima te vrhovnom saboru IZS-e.

Za predsjednika Centralne izborne komisije jednoglasno je izabran prof. Hasib ef. Suljović.

Sveopšti sabor je održan na poziv reisu-l-uleme Islamske zajednice Srbije (IZS) Seada ef. Nasufović, a prisustvovali su predstavnici i upravnici islamskih ustanova, profesori fakulteta i medresa, vjeroučitelji i vjeroučiteljice koji djeluju pri Rijasetu Islamske zajednice Srbije iz sandžačkih mjesta, Beograda, Novog Sada, Niša, Bora…

_____________________________________________________________________________________________________________________________

Obesmišljavanje Ustava i akata IZ-e

Makon održnog sabora večeras je saopšteno da u zadnjih pola godine Vijeće muftija i Savjet reius-l-uleme nije uspjelo da riješi probleme u IZ-e na svojim sastancima, a da se pritom nastavilo s najgrubljim kršenjem i obesmišljavanjem Ustava i svih normativnih akata IZ Srbije od strane Muhameda Jusufspahića, Mustafe Jusufspahića i Mousa Abu Sabia,

te da su Vijeće muftija i Savjet Reisu-l-uleme su uputili poziv Reisu-l-ulemi da u najhitnijem roku sazove Sveopšti Sabor Islamske zajednice kao instituciju direktnog legitimiteta uzimajući u obzir da su ustavni organi Islamske zajednice apsolutno blokirani.

“Ustanova Sveopšteg Sabora u Islamskoj zajednici Srbije je upotrebljena prilikom donošenja Ustava Islamske zajednice Srbije i proglašenja Rijaseta 2007. godine kao i u rješavanju ustavne krize 2016. godine. Cilj ove ustanove koju sačinjavaju svi službenici Islamske zajednice jeste zajedničko dolaženje do rješenja i zaštite od svake vrste zloupotrebe, a u konkretnom slučaju od strane navedenih lica. Kao najteži oblik zloupotrebe svojih funkcija i položaja istaknut je pokušaj tajne promene ustava IZ u cilju legalizacije zloupotrebe službenog položaja, lažiranje izbornog procesa, sticanje materijalne i nematerijalne koristi te samovoljno i bez znanja nadležnih organa uklanjanje s funkcija važnih članova IZ i imenovanje novih”, navedeno je u saopštenju iz Rijaseta IZ-e Srbije.

Zaključuje se da je zbog svega navedenog Savjet Reisu-l-uleme i Vijeće muftija na čelu sa reisu-l-ulemom donijelo je odluku o sazivanju sveopšteg sabora radi raspisivanja opštih izbora u Islamskoj zajednici Srbije kao jedinog legalnog i legitimnog načina rešavanja blokade ustanova i organa Islamske zajednice.

______________________________________________________________________________________________________________________________

Nasufović je nakon sabora i zajedničke dove podsjetio da je zbog situacije u ovoj islamskoj zajednici 27. juna 2022. godine proglasio vanredno stanje te nakon toga sa Savjetom reisu-l-ulema i Vijećem muftija pokušao da riješi sporna pitanja, ali da je za očuvanje jedinstva islamske zajednice bilo potrebno održavanje sveopšteg sabora.

“To je večeras učinjeno, da bismo izašli iz institucionalne krize u kojoj se nalazimo pola godine. Našli smo da je jedino rješenje održavanje izbora na svim nivoima. To smo večeras izglasali. Vjerujem da ćemo, kada se ovaj proces završi, riješiti probleme koji nas opterećuju”, rekao je Nasufović za Anadolu Agency (AA).

On je u obraćanju prisutnima rekao i da se razmišlja “o veličanstvenoj stvari koja se zove pomirenje (islamskih) zajednica i da bi se za takav trenutak trebalo pripremiti i imati zdravu islamsku zajednicu”.

“Moramo znati šta želimo da uradimo s našom zajednicom, jer naša zajednica nije stvar s kojom će ljudi trgovati i ubirati političke plodove i nametati se. Ova zajednica je naš amanet koji mi čuvamo, odgovorni smo pred Allahom, Poslanikom i našim potomstvom. Siguran sam da među nama nema ni jedan čovjek koji bi mogao da živi bez zajednice”, rekao je Nasufović koji je na čelu Islamske zajednice Srbije od 2016. godine.

Od 2007. godine u Srbiji djeluju dvije islamske zajednice, Islamska zajednica Srbije (IZS) i Islamska zajednica u Srbiji (IZuS).

Izvor: AA, SNews

Foto: Medin Halilović

Povezane vijesti

%d bloggers like this: